середу, 8 січня 2014 р.

Урок математики у 3 класі

УРОК МАТЕМАТИКИ У 2 КЛАСІ

Тема. Закріплення випадків додавання і віднімання, пов’язані з нумерацією чисел.   Задачі на знаходження третього доданка.
Мета: закріплювати вміння додавати і віднімати числа, які ґрунтуються на знаннях нумерації чисел першої сотні; розвивати вміння розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; виховувати старанність, любов до природи.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, комп’ютер, проектор.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до сприйняття знань.
а) - Діти, пригадайте, чим ми займаємось на уроках математики ? (прийом «Асоціативний кущ»)




                                                                      Математика

(Лічимо, міркуємо, порівнюємо, розв’язуємо, відповідаємо, складаємо задачі.)
- Усе це ми будемо продовжувати виконувати сьогодні на уроці.
б) Оголошення теми уроку
ІІ. Контроль, корекція та закріплення знань.
1. Робота в зошиті
а) Хвилинка каліграфії: написання цифри 4
2. Бесіда:
– До нас на урок завітає незвичайна гостя, а хто саме, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
           У садах, лісах блукає,
           В жовті шати одягає,
           Золотисту стелить постіль –
           Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
Осінь скликає дітей до школи. Ця чарівниця блукала у нас за вікном, спостерігала за вашим навчанням і вирішила побувати на нашому уроці. Вона принесла багато цікавих завдань і хоче перевірити, як ви навчилися рахувати, розв’язувати задачі. (Осінь приносить учням завдання)
3. Фронтальна робота з класом
Розумова розминка
  - Порахуйте від 16 до 25, від 80 до 96.
  - Назвіть пропущені числа: 90, … , 92, 93,…,…,96,…,98, 99,… .
- Полічіть десятками до 100.
- Назвіть двоцифрові числа: 8,12,40,65,89,100.
- Як називаються числа при додаванні ?
- Як називаються числа при відніманні ?
- Сформулюйте переставний закон додавання.
        - Молодці! З першим завданням осені ви справились, а тепер вона хоче, щоб ви в зошитах записали математичний диктант.
4. Математичний диктант.
- Запишіть число, яке складається з 1 дес. 6 од.;  2 дес. 7 од.;  3 дес. 1 од.; 4 дес. 2 од.; 5дес. 6 од.; 6 дес. 8 од.; 7 дес. 9 од.
- Запишіть «сусідів» чисел: 28, 45, 82.
- Розкладіть числа 25, 41, 61, 66, 72  на розрядні доданки.
Взаємоперевірка.
(Обміняйтеся зошитами та перевірте математичний диктант)
- Наступним завданням від нашої гості є самостійна робота.
5. Робота з підручником: самостійне виконання прикладів №302
(4 учні виконують завдання на індивідуальних картках)
Індивідуальна робота з картками.
Картка 1.
Обчислити приклади.
60 + 9 =               98 – 8 =             
40 + 1 =               57 – 50 =  
18 – 8 =               57 – 7 =
Картка 3.
Обчислити приклади.
40 + 8 =             45 – 40 =
47 – 7 =             50 + 6 =   
81 – 1 =          67 – 60 = 
Картка 2.
Обчислити приклади.
61 + 1 =               35 – 5 =
61 – 1 =               42 – 2 =

Картка 4.
Обчислити приклади.
12 – 6 =             32 – 30 =
16 – 9 =             48 – 40 =    
7 + 5 =                52 – 2 =

 Презентація результатів самостійної роботи.
6. Розв’язування задачі на знаходження третього доданка.
Коли осінь загляне в сад,
Наллється соком виноград.
І пізні яблука ранет
Солодкі стануть, наче мед.
- Із саду осінь принесла задачу.
У трьох ящиках 29 кг яблук. У першому ящику 5 кг яблук, у другому – 4 кг яблук, а решта яблук у третьому ящику. Скільки кг яблук у третьому ящику ?
( Розв’язок задачі записується на дошці та в зошитах )
7. Фізкультхвилинка
- Які ви молодці ! Але ви, певно, стомилися. Давайте перепочинемо, а заодно виконаємо вправи, що допоможуть зняти втому.
8. - Осінь хоче з вами трішки погратися і приготувала гру «Знайди зайве число»
40, 20, 30, 43, 90.
6, 7, 8, 4, 21.
21, 35, 56, 100, 99.
9. Робота в групах .
- А тепер вона хоче перевірити, як ви вмієте працювати у групах.
( Учитель об’єднує учнів у чотири групи, кожній з яких дає завдання )
1 гр.
Порівняти вирази.
30 + 7 … 36                                68 – 8 … 60
25 – 5 … 25 – 1                              48 – 8 … 48 – 40
2 гр.
Обчислити приклади.
(35 – 30) + 6 =                         10 + (37 – 30) =
7+ (28 – 20) =                          12 - (67 – 60 ) =
3гр.
Записати в порядку зростання числа
16, 48, 39, 25, 44, 28, 56, 68, 72, 95
4 гр.
Розв’язати задачу.
На дереві сиділо 16 птахів. З них 8 горобців, 2 синички, а решта – ворони. Скільки ворон сиділо на дереві ?
Презентація роботи груп
10. Робота над геометричним матеріалом.
- А зараз осінь пограється з вами у гру «Мозаїка». Вона хоче перевірити, чи знаєте ви геометричні фігури.
З яких фігур складено будиночок? Назвіть їх. Скільки на малюнку трикутників, чотирикутників?
 







- Скільки у трикутнику кутів, сторін?
- Скільки у чотирикутнику кутів, сторін?
- Молодці! Ви гарно розрізняєте геометричні фігури.
ІІІ. Підсумок уроку.
-                  Ось і завершується наш урок. Осінь отримала велике задоволення від вашої роботи на уроці. Покажіть за допомогою смайлика, з яким настроєм ви залишаєте цей урок.




Оцінювання.
Домашнє завдання: №305, 306.


урок ФОМ

УРОК ФОРМУВАННЯ ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ
ЗАСОБАМИ КАРТИН
(шаблон уроку)
Мета: навчити бачити сюжет твору мистецтва, знайомство з творами світового мистецтва, чітко відповідати на запитання;
розвивати усне монологічне мовлення, образне мислення, образну пам’ять і творчу уяву;
виховувати толерантне ставлення один до одного, бажання відвідувати музеї, спілкуватися за творами мистецтва.
Обладнання: 2 картини, проектор, електронні презентації, пам’ятка для учнів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Які правила роботи на уроці?
ІІ. Обговорення картин
1. Аналіз картини В.М.Васнецова «Алёнушка».
- Що відбувається на картині?
- Що ще відбувається?
- Що ви тут побачили такого, що дає право вам так думати?
Підсумок (пов’язання думок або заперечення думок)
- Що було сказано? (Звучала думка…)
Фізкультхвилинка (Уявили зелений ліс, зелену поляну, зелене поле…)
2. Аналіз картини   «Дети, бегущие от грозы»
- Що відбувається на картині?
- Що ще відбувається?
- Що ви тут побачили такого, що дає право вам так думати?
Підсумок
- Що було сказано? (Звучала думка…)
ІІІ. Підсумок уроку





Урок позакласного читання у 4 класі

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ В  4  КЛАСІ
за фантастичним твором Олеся Бердника
“Дивні Грицеві пригоди”
та уривками фантастичної повісті Олени Габової
“Грицик на планеті Кудлатиків”.
 Мета. Вчити орієнтуватися в книгах, самостійно спілкуватись з ними, прагнучи до роздумів і міркувань, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки тексту, оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки. Розвивати фантазію і уяву. Виховувати бажання в дітей здобувати знання, бажання боротися з лінню, як негативною рисою людини.
Обладнання: хрестоматія для позакласного читання “Золота криничка”, плакат із зображеннями планет Сонячної системи, фотографія або малюнок космонавта в космічному одязі, різні фото супутників, ракет. Виставка малюнків до творів.
Тип уроку: урок позакласного читання (урок-подорож).

Хід уроку
 І. Організація класу до уроку
Створення емоційного настрою серед дітей (посміхнутись один одному, сказати комплімент).
 ІІ. Оголошення теми і мети уроку
 - Погляньте на плакат нашої Сонячної системи.
 - Знайдіть планету Земля, Юпітер, Марс. Де Місяць? Що визнаєте про нього?
 - Сьогодні ми відправимося в уявну космічну подорож. Протягом нашої мандрівки ми будемо виконувати такі завдання (учні зачитують з дошки):
 1. Вчитися оцінювати вчинки героїв книг.
 2. Вчитися фантазувати, творити, розвивати, рекламувати.
 ІІІ. Робота над темою уроку
 1. Прийом „Мікрофон”.
 - Як ви розумієте слово фантастика?
 (Фантастика – образи, уявлення, створені думкою людини і її домислом).
 - Чи відрізняються фантастичні герої від реальних?
 - Звичайно, відрізняються. Адже в наших думках ми можемо поєднувати між собою такі речі і явища, які в реальному житті зробити просто неможливо.
 - Як видумаєте, чи потрібно людям фантазувати?
 - Обов’язково, адже у фантазії проявляється мрія людини. І хто зна, можливо, колись ця мрія стане реальністю. Адже зараз у реальності багато такого, що колись було лише фантастикою.
 2. Перевірка самостійної роботи учнів над твором Олеся Бердника „Дивні Грицеві пригоди”. (Завдання давалось по групах).
 1-а група: знайомить присутніх із першим іспитом Гриця, ілюструє розповідь малюнками.
 2-а група: переказує прочитане про другий іспит. На малюнках і фотографіях чи таблицях показує скафандр, балони з киснем, кораблі, місяцеходи і доповнює це своїми малюнками.
 3-а група: ознайомлює із змістом розділів “Небезпечна зустріч” і “У полоні” (демонструє малюнки).
 4-а група: переказ частини “Порятунок”. (Ознайомлення присутніх зі своїми малюнками).
Підсумок перевірки розуміння прочитаного.
Прийом „Так чи ні”. (Зелений колір – „так”, червоний – „ні”).
Тестування (теж можливе).
 1. Чи витримав Гриць перші іспити? (так).
 2. Гриць справився із завданнями другого іспиту. (так).
 3. Перша зустріч дітей була з добрими істотами. (ні).
 4. Твір закінчується погано. (ні).
 5. Чи витримав третій іспит Гриць? (так).
 6. Чи легко давалися іспити Грицеві? (ні).
 7. Чи сподобався вам твір? (так).
 - Діти, то які ж риси характеру притаманні головному героєві?
 (Сміливість, наполегливість, витримка, взаємовиручка, велика сила волі).
Вчитель. Ще один твір, з яким ви ознайомилися – це уривки із фантастичної повісті Олени Габової “Грицик на планеті Кудлатиків”.
 1. Перевірка розуміння прочитаного.
Кросворд
 По горизонталі:
 1. Ім’я головного героя повісті. (Грицик).
 2. Які дивні істоти зустрів хлопчик? (Кудлатики).
 3. Скільки часу летів наш герой на іншу планету? (Рік).
 4. Від якого фрукту названа інша планета? (Яблуко).



г
р
и
ц
и
к
к
у
д
л
а
т
и
к
и






р
і
к


я
б
л
у
к
о


- Діти, яке слово ми можемо прочитати по вертикалі? (Цирк).
 - Так. Цирк для дорослих і дітей – це щось фантастичне, дивне, незвичайне.
 2. Стислий переказ повісті у вигляді гри “Я почну, а ти продовжуй”.
 3. Інсценізація уривка повісті “Здрастуй, Яблучна плането!”
 4. Порівняння двох головних героїв твору за методом “Прес”.
Опорна схема
Позиція
Висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваша точка зору: «Я вважаю, що...»
Обґрунтування
Поясніть причину виникнення цієї думки, тобто те, на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції: «Тому, що...»
 Приклад
Наведіть факти на підтримку вашої позиції. Наприклад, ...
Висновок
Узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно зробити: «Таким чином...», «Отже...»
 5. Діти, у збірці лише уривки з повісті, але повість незакінчена. Тому зараз ви спробуєте побувати у ролі автора і закінчити повість, але з конкретними завданнями.
 І-й ряд: з трагічним кінцем.
 ІІ-й ряд: з введенням ще однієї дійової особи у твір.
 ІІІ-й ряд: з щасливим кінцем.
 - Ось і закінчується наша подорож і ми знову повертаємось на Землю.
 IV. Підсумок уроку.
 - Чи виконали ми завдання уроку?
 - Чи сподобалась вам наша подорож?
 V. Домашнє завдання.
 1. Взяти в бібліотеці або у вчителя повість і дочитати її, переконатись, яка кінцівка твору.
 2. Додаткове завдання.
Спробувати скласти розповідь для інопланетян про нашу Землю.